O klubu KČT Pelhřimov

100. rok  organizované turistiky v Pelhřimově.

 

30.dubna 1920 byl nejpřednějšími pelhřimovskými občany na ustavující schůzi založen  Odbor Klubu československých turistů. Prvním předsedou byl zvolen okresní hejtman  dr. František Zelinka. Po jeho brzkém odchodu do Pardubic se stal druhým předsedou MuDr. Ferdinand Ehler.  Odbor měl okolo 50 členů.  Pořádali vycházky, výlety do blízkého i vzdálenějšího okolí a též zahraniční cesty/Itálie-Korsika/. Bohatá byla i přednášková činnost.

Už na první schůzi byl přijat program značení turistických cest. První cesty byly na Křemešník, Želiv a později  na Humpolecko. Tak vznikla zelená do Želiva v publikaci Pelhřimovsko moje domovina nazývaná Ehlerova stezka, červená na Sedlici a do Kletečné nazvaná Hamzova stezka. Dnes mají turistické stezky na Pelhřimovsku 480 km.

KČT  ve třicátých letech provozoval noclehárny. Jednu v Masarykových školách a druhou na Křemešníku.  Byl i velkým propagátorem lyžování. Stále se snažil postavit rozhlednu na Křemešníku. KČT působil i za protektorátu a později až do roku 1950 kdy byl zrušen a stal se součástí sjednocené tělovýchovy. V těchto letech vedl odbor turistů pan učitel Ludvík Kos spolu s MVDr. Alešem Wertheimerem. U nich jsme my začínali. Oni zorganizovali první Pelhřimovské pěšinky po střeše Evropy. Odbor měl i silnou a početnou mládež. Duší mládežnické turistiky byl náš kamarád učitel Jarda Rozkošný. Měli jsme i mistry republiky v turistickém závodě. Co krásných chvil jsme s turistickou mládeží prožili. Po obnově již jen Klubu českých turistů se nám podařilo splnit sen všech pelhřimáků   postavit rozhlednu na Křemešníku. Dnes má klub okolo 120 členů, pořádá mnoho akcí, značí turistické cesty.

 

L